Zaledwie 25-kilometrowa droga z Katowic-Ligoty do Chudowa przyniosła kilka interesujących odkryć. O jednym z nich pisałam w poprzednim poście dotyczącym Starej Kuźni i kapliczki Althammer.
Drugim odkryciem z tej trasy jest drewniany kościół w Borowej Wsi. Drewniany, prawdopodobnie szesnastowieczny budynek został przeniesiony tutaj w 1937 roku z Przyszowic.
Jego historia a także architektura została krótko, lecz dobrze opisana na stronie parafii w Borowej Wsi. Można na niej znaleźć także stare zdjęcia kościoła, jeszcze przed przenosinami, jak i linki do licznych nowych zdjęć elementów wyposażenia świątyni.
Kościół w Borowej Wsi, przeniesiony w latach 30. XX w. z pobliskich Przyszowic. Znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Powstał prawdopodobnie w 1640 roku.
Kościół jest orientowany, tzw. zwrócony częścią prezbiterialną (mieszczącą ołtarz główny) na wschód. Otoczony tzw. sobotami, czyli niskimi podcieniami wspartymi na słupach i pokryte jednospadowym dachem.
Wyposażenie kościoła w większości barokowe, z ołtarzem głównym zawierającym obraz św. Mikołaja – słabo widoczne na zdjęciu, lecz dobrze opisane na stronie parafii. Mamy tutaj kilka ciekawostek, jak np. figurę św. Barbary z książką (rzadki atrybut tej świętej, przedstawianej najczęściej z mieczem, kielichem i gałązka palmową) czy dwukondygnacyjny chór muzyczny.
Zdjęcia wnętrza lepszej jakości, które można znaleźć w sieci pozwalają stwierdzić, ze polichromię na ścianach obok ołtarza głównego dodano stosunkowo niedawno, bo nie ma jej na poprzednich fotografiach.
Magdalena
